Gårdsangerne Fra Thy
23. marts 2026 14:30Kom med til foyerkoncert med fællessang, nostalgi og godt humør, når Gårdsangerne fra Thy spiller hovedfoyeren op med god musik
Gårdsangerne fra Thy blev dannet i 1998 og består af 11 glade musikvenner, der holder liv i den gamle gårdsangertradition – med sange om kærlighed, håb, liv og hverdagens små historier.
Gruppen spreder altid smil og sangglæde, uanset om de optræder i forsamlingshuse, kirker, musikhuse eller på gaden.
Med alt fra harmonika og violin til vaskebræt og kaffekande skaber de en stemning af varme og fællesskab, hvor publikum inviteres til at synge med på kendte og elskede sange.
Det praktiske
Arrangør: Musikhuset Esbjerg
Døråbning: Kl. 13:30
Garderobe: Fra Januar 2026 vil der være obligatorisk garderobe. Læs mere her.
Vis hensyn: Det er generende, hvis din telefon ringer eller bipper, eller hvis du tager fotos eller video under arrangementet. Så vis hensyn, sæt telefonen på lydløs eller sluk den.
Varighed: 2 x 45 min med kaffepause
