Michael Learns to Rock

18. April 2024 20:00

Michael Learns to Rock står for årets popfest i Musikhuset Esbjerg

Nu vender et af de mest succesfulde danske bands nogensinde tilbage til Musikhuset, når Michael Learns to Rock giver koncert i Koncertsalen.

Alle de store hits fra bandets bagkatalog bliver hentet frem og fremført af de altid velspillende musikere, som stadig leverer pop i verdensklasse.

Du er meget velkommen, så længe du har sangstemmen smurt og dit pophjerte på rette sted.

Så du kan allerede nu begynde at glæde dig til The Actor, Someday, That’s Why…, Love Will Never Lie, og How Many Hours og alle de andre store hits fra legendariske Michael Learns to Rock.

Der er dømt popfest i Esbjerg til foråret 2024.


Mere end 10 millioner solgte album

Da Michael Learns To Rock udsendte deres selvbetitlede debutalbum i 1991 med det internationale kæmpehit The Actor, blev det aarhusianske popband på øjeblik superstjerner. Inden længe spillede de fire medlemmer udsolgte stadionkoncerter over hele verdenen – ikke mindst i Asien – hvor de den dag i dag er store stjerner.

Siden dengang har bandet, der i dag er en trio, udsendt yderlige otte album, senest i 2018, og solgt intet mindre en 10 millioner album på verdensplan. Dermed er Aqua det eneste danske band, der har overgået Michael Leans to Rock i pladesalg på verdensplan.


Spisning inden koncerten

Forlæng din aften og få en lækker madoplevelse i Musikhusets smukke rammer inden koncerten. Musikhusets køkken med Jacob Møller Justesen i front sammensætter med udgangspunkt i sæsonens friske råvarer tre skønne retter til dig og dit selskab.

To par spiser i Musikhuset Esbjergs restaurant, Kunsten.

I Musikhuset ønsker vi altid, at vores gæster får den bedste oplevelse. Derfor har vi kun et begrænset antal billetter til spisning og anbefaler, at du bestiller spisning, når du køber billet.

I kan gå til bords fra kl. 17:30.


Studie- og ungerabat

Er du enten studerende eller under 25 år, kan du købe 1 billet til kr. 130.  Antallet af studie- og ungebilletter, der sættes til salg, er begrænset, og de sælges til dem, der er hurtigst.


Det praktiske

Arrangør: Musikhuset Esbjerg
Døråbning: 
Dørene til salen åbnes 30 min før showstart
Vis hensyn: 
Det er generende, hvis din telefon ringer eller bipper, eller hvis du tager fotos eller video under arrangementet. Så vis hensyn, sæt telefonen på lydløs eller sluk den.
Planlæg dit besøg

Køb billet KØB SPISNING M.M. Køb gavekort

Tilmeld dig Musikhusets nyhedsbrev, Række 1, og få:

✅ Mulighed for at vinde gavekort på 500 kroner – hver måned
✅ Nyheder om arrangementer før alle andre
✅ Forkøbsret til udvalgte forestillinger
✅ Eksklusive konkurrencer og tilbudTilmeld dig nu