Historie og formål
Historien bag Teater- og Musikhusvennerne
Teater- og Musikhusvennerne blev dannet i 2009, da Esbjerg Teaterkreds og Musikhusets Venner fusionerede. Baggrunden var lukningen af Esbjergs gamle teater og opførelsen af den nye Teatersal i Musikhuset Esbjerg, der blev indviet i 2010.
Teater- og Musikhusvennerne har i dag et tæt samarbejde med Musikhuset Esbjerg. Alle foreningens arrangementer finder sted i Musikhuset, og Teater- og Musikhusvennerne udgiver i fællesskab det årlige program, der sendes til alle medlemmer af Teater- og Musikhusvennerne.
Programmet kan også afhentes i Musikhuset Esbjerg, så længe lager haves.
Teater- og Musikhusvennernes formål
Foreningens formål er på enhver måde at fremme professionel teater- og musikfremførelse i det sydvestjyske område.
Foreningens bestyrelse består af seks medlemmer, der vælges af generalforsamlingen. Samtidig med valget af bestyrelsesmedlemmer vælges to suppleanter for disse.
Generalforsamling 2026
Årets generalforsamling i Teater- og Musikhusvennerne finder sted den 19. marts 2026 kl. 17.00 i Musikhuset Esbjerg.
Tilmelding skal ske senest den 10. marts til tilmelding@mhe.dk
Dagsorden
1. Valg af dirigent
2. Bestyrelsens beretning
3. Forelæggelse af revideret årsregnskab til godkendelse
4. Behandling af indkomne forslag
5. Forslag til budget, herunder fastsættelse af kontingent og bemyndigelse til bestyrelsen
6. Valg af medlemmer til bestyrelsen
7. Valg af suppleanter til samme
8. Valg af revisor og evt. suppleant til samme
9. Eventuelt
Teater- og Musikhusvennernes bestyrelse
Frank Jørgensen, formand
Ellen Mønsted, næstformand
Anette Laigaard
Ingelise Harbo
Jens Morten Frederiksen
Mark Mikkelsen
Sannie Cramer, suppleant